شما این‌جا هستید
اتفاقاتی که منجر به تولید سیستم عامل گنو/لینوکس شد سطح یکم مطالب ویژه 

اتفاقاتی که منجر به تولید سیستم عامل گنو/لینوکس شد

دوره آموزشی LPIC-1، جلسه اول

از آنجایی که معمولاً افراد، سیستم عامل گنو/لینوکس را نمی شناسند و در برخورد اول علاقه دارند تا بدانند دقیقاً این سیستم عامل به چه صورت و با چه ایده ای شکل گرفته، معمولاً در ابتدای دوره های آموزشی به بیان تارخچه شکل گیری و ایجاد این سیستم عامل پرداخته می شود. در این پست هم طبق معمول مطالبی آورده شده که امیدوارم مفید باشد.

سیستم عامل یونیکس توسط دنیس ریچی و کن تامپسون در سال ۱۹۶۹ میلادی طراحی شد و اولین نسخه آن در سال ۱۹۷۰ ارایه گردید، قابلیت هایی چون در دسترس بودن و قابل حمل بودن آن باعث شد که اعتماد بسیار زیادی را جلب کند و پیرو این موضوع نسخ بسیاری از آن در دانشگاه ها و مراکز تجاری استفاده شد و تغییراتی در آن بوجود آمد. طراحی آن طوری بود که نفوذ زیادی در بین برنامه نویسان و دیگر سیستم ها پیدا کرد.

در سال ۱۹۸۳ ریچارد استالمن پروژه GNU را با هدف ایجاد یک سیستم عامل آزاد بر پایه UNIX آغاز کرد و در بخشی از این پروژه ریجارد قوانین مربوط به استفاده از پروژه های متن باز را نوشت (GPL). در سال ۱۹۹۰ او تقریباً نرم افزارهای کافی را برای ایجاد یک سیستم عامل داشت. اما ایجاد هسته GNU که آن را HURD می نامیدند با شکست روبرو شد و استالمن نتوانست توجه برنامه نویسانی را که در این پروژه کار میکردند را جلب کند، به همین خاطر کار ایجاد سیستم عامل را نیمه کاره رها کرد.

سیستم عامل آزاد دیگری از اوایل سال ۱۹۷۷ با نام (BSD) (Berkeley Software Distribution) توسط UC Berkeley از ویرایش ششم UNIX ایجاد شده بود و کدهای آن متعلق به یونیکس بود. از اینرو AT&T پرونده دادخواهی خود را بر علیه دانشگاه کالیفرنیا تشکیل داد و پیگیری قانونی برای این موضوع را انجام داد. که در نهایت محدودیت های شدیدی برای برنامه نویسان BSD ایجاد گردید.

در سال ۱۹۸۵ شرکت اینل میکروپروسسوری به نام ۸۰۳۸۶ که اولین عضو خانواده x86 بود و قابلیت پردزش مجموعه دستورات ۳۲ بیتی را داشت تولید و منتشر کرد. از سوی دیگر، سیستم عاملی بنام MINIX که طراحی آن بر پایه یونیکس و با هدف استفاده های آزمایشگاهی در سال ۱۹۸۷ توسط Andrew S.Tanenbaum منتشر شده بود خودنمایی میکرد. هرگونه تغییرات و انتشار مجدد این سیستم عامل محدود شده بود، و طراحی ۱۶ بیتی آن نمی توانست خود را با ویژگی های ۳۲ بیتی میکروپروسسور ۸۰۳۸۶ که در بین کاربران کامپیوترهای شخصی پرطرفدار بود هماهنگ کند. بر اساس مطالب گفته شده:

 1. عدم تکمیل شدن هسته GNU بنام HURD توسط ریچارد استالمن.
 2. عدم تطابق سیستم عامل MINIX با پردازنده های ۳۲ بیتی اینتل.
 3. محدود شدن برنامه نویسان BSD به دلیل شکایت AT&T.
 4. گران بودن سیستم عامل تجاری یونیکس که برای کامپیوترهای شخصی با میکرو پروسسور اینتل ۸۰۳۸۶ در اوایل سال ۱۹۹۰ طراحی شده بود.
 5. عدم وجود یک سیستم عامل مجانی که بتواند خود را با میکروپراسسور اینتل مطابقت دهد.

از جمله عواملی بود که شرایط را برای لینوس تروالدز فراهم کرد تا پروژه خود را آغاز کند، به گفته تروالدز اگر هریک از هسته های GNU یا ۳۸۶BSD در آن زمان وجود داشتند لزومی برای نوشتن هسته سیستم عامل خودم نمیدیدم.

نکته ای که شما دوستان باید بهش دقت کنید این هست که سیستم عامل گنو/لینوکس از ترکیب یک هسته بنام لینوکس و مجموعه ای از نرم افزارهای پروژه گنوم ایجاد شده و این کاملاً واضح هست که هسته لینوکس توسط لینوس تروالدز نوشته شد و ریچارد استالمن کار نوشتن برنامه های پروژه گنوم رو انجام داد و چون نیاز به یک هسته برای سیستم عامل خود داشت با تروالدز همراه شد تا سیستم عامل گنو/لینوکس متولد شود.

پست‌های مرتبط

1 دیدگاه برای “اتفاقاتی که منجر به تولید سیستم عامل گنو/لینوکس شد

 1. پرهام احمدي

  سلام
  مطالبی که در سایت منتشر می کنید در عین موجز بودن کاربردی هستند.
  ممنون

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس