شما این‌جا هستید
ماژول های کرنل سطح یکم 

ماژول های کرنل

دوره آموزشی LPIC-1، جلسه سی و ششم

ماژول های کرنل یا درایورهای کرنل، وظیفه راه اندازی سخت افزارها را بر عهده دارند و معمولاً در قالب یک فایل در مسیر lib/moduls/ ذخیره می شوند. کرنل در زمان بوت سیستم ماژول هایی را که نیاز دارد لود می کند، برای مشاهده ماژول های لود شده می توانید از دستور lsmod بدون هیچ سوییچی استفاده کنید.

# lsmod

لود کردن ماژول های کرنل

لینوکس اجازه لود کردن ماژول ها را توسط دو برنامه insmod و modprobe به شما می دهد. برنامه insmod یک ماژول تنها را در کرنل درج می کند، این کار نیازمند آن هست که شما تمامی ماژول های دیگری که وابستگی به ماژول مورد نظر دارند را از قبل در کرنل لود کرده باشید، اما برنامه modprobe بصورت اتوماتیک تمام وابستگی های ماژول مورد نظر را شناسایی کرده و نصب می کند. استفاده از برنامه insmod بسیار ساده بوده و فقط با تایپ نام فایل ماژول به عنوان ورودی برنامه، کار درج ماژول امکان پذیر می گردد. به مثال زیر توجه کنید:

# insmod /lib/modules/3.16.6/kernel/drivers/bluetooth/bluetooth.ko

امکان درج آپشن هایی برای ماژول به عنوان پارامتر برنامه هم موجود هست که باید با مراجعه به اسناد مربوطه نحوه استفاده از آنها را فرابگیرید. آپشن هایی نظیر ریزولوشن صفحه نمایش برای ماژول کارت گرافیک و شماره اینتراپت برای پورت RS-232 نمونه هایی از آنها هستند.
برای استفاده از برنامه modprobe نیاز نیست تا نام فایل ماژول را بصورت کامل و دقیق وارد کنید و فقط کافی است تا نام ماژول مورد نظر را دانسته و آن را تایپ کنید. همانطور که پیش تر گفته شد ماژول ها با هم در ارتباط هستند و به هم وابستگی دارند. برنامه modprobe  در زمان نصب وابستگی ها را شناسایی کرده و ماژول های مرتبط را نصب می کند که این کار توسط برنامه insmod امکان پذیر نبوده. توسط برنامه modprobe کارهای زیر را می توانید انجام دهید:

Be Verbose
Change Configuration Files
Perform a Dry Run
Remove Modules
Force Loading
Show Dependencies
Show Available Modues

حذف ماژول های کرنل

گاهی اوقات نیاز دارید تا بعضی از ماژول ها را به دلایلی مثل نصب ماژول های جدیدتر حذف کنید برای این کار می توانید از برنامه rmmod استفاده کنید، این برنامه نام ماژول را به عنوان ورودی دریافت می کند. به مثال زیر دقت کنید:

# rmmod Bluetooth

توسط این برنامه می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

Be Verbose
Force Removal
Wait Until Unused

https://www.kernel.org/

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس