شما این‌جا هستید
وقفه (IRQ) سطح یکم 

وقفه (IRQ)

دوره آموزشی LPIC-1، جلسه سی و چهارم

یک درخواست وقفه (Intrrupt Request)، یا وقفه (IRQ)، سیگنالی هست که به سمت CPU فرستاده می شود تا فعالیت فعلی خود را متوقف کرده و کارهای خارجی دیگری را انجام دهد مثل رسیدگی به ورودی هایی که از سمت کیبرد می آیند. در پردازنده های x86 وقفه ها از ۰ تا ۱۵ شماره گذاری شده اند و در اغلب کامپیوترهای جدید از جمله پردازنده های x86_64 تعداد آنها بیشتر از ۱۶ عدد می باشد. در جدول شماره ۳٫۱ که در صفحه ۱۱۲ کتاب وجود دارد می توانید لیست وقفه های پرکاربرد را مشاهده کنید. برای اینکه متوجه شوید یک کامپیوتر لینوکسی از چه وقفه هایی استفاده می کند می توانید محتویات فایل intrrupts را توسط دستور زیر مشاهده کنید.

$ cat /proc/interrupts

خروجی دستور بالا لیستی از نام درایورها به همراه شماره وقفه هایی که استفاده می کند را نمایش می دهد. اگر دقت کنید بزرگترین شماره وقفه ۲۲ هست، این بدان معنی است  که این سیستم بیشتر از ۱۶ وقفه اصلی را پشتیبانی می کند.

وقفه شمار ۵ معمولاً باعث ایجاد تداخل در کامپیوترهای قدیمی می شود چون هم برای کارت صدا در نظر گرفته شده و هم برای پورت موازی دوم، اما در کامپیوترهای جدید معمولاً برای کارت صدا وقفه با شماره بالاتری در نظر گرفته می شود و همینطور اکثر آنها فاقد پورت موازی هستند.

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس