شما این‌جا هستید
مدیریت نرم افزار – قسمت چهارم سطح یکم 

مدیریت نرم افزار – قسمت چهارم


دوره آموزشی LPIC-1، جلسه بیست و نهم

پکیج های دبیان
همانطور که از نامشان پیداست این پکیج ها در توزیع های مبتنی بر دبیان استفاده می شوند. اوبونتو و مینت نمونه هایی از این توزیع ها هستند. ساختار نام گذاری پکیج های دبیان همانند ساختار پکیج های ردهتی می باشد ولی گاهی اوقات ساختار CPU در پکیج های ۳۲ بیتی ذکر نمی گردد. پکیج های دبیان هم دارای وابستگی هستند و ابزارهای مدیریت پکیج این موضوع را پشتیبانی می کنند. برنامه ای که برای کار با پکیج های دبیان ایجاد شده dpkg نام دارد. شکل نحوی این دستور به این صورت می باشد:

Syntax:
dpkg [options][action] [package-files|package-name]

مجموعه دستورات برنامه dpkg را می توانید در صفحه ۶۴ کتاب مشاهده کنید.

استفاده از apt-cache
مجموعه ابزارهای APT شامل برنامه ای بنام apt-cache می باشد. این ابزار، اطلاعاتی در مورد پکیج ها از دیتابیس مربوطه استخراج و در اختیار کاربر قرار می دهد. برخی از کارهایی که می شود با این دستور انجام داد را در زیر مشاهده می کنید:

Display Package Information
Display Package Statistics
Find Unmet Dependencies
Display Dependencies
Locate All Packages

استفاده از apt-get
یکی دیگر از برنامه های مجموعه APT، apt-get می باشد. این برنامه مثل yum در بعضی از توزیع های ردهتی عمل می کند و قادر است تا پکیج ها را نصب و به روز رسانی کند. این ابزار می تواند اطلاعاتی را از طریق لیست های منبع که در آدرس /etc/apt/sources.list وجود دارند استخراج کرده و بر اساس آنها پکیج های موجود را به روز رسانی نماید. شکل نحوی استفاده از این برنامه به شکل زیر است:

Syntax:
apt-get [options][command] [package-names]

مجموعه دستورات این برنامه را می توانید در صفحه ۶۸ کتاب مشاهده کنید.

استفاده از deselect, aptitude, and Synaptic

برنامه (deselect)
یکی دیگر از برنامه های مدیریت پکیج ها که متنی هم می باشد، deselect است. با استفاده از این برنامه شما می توانیدبرنامه مورد نظر خود را که توسط ابزارهای APT و از طریق لیست منبعی که در آدرس /etc/apt/sources.list وجود دارد، انتخاب کرده و نصب کنید. با تایپ کردن این دستور در ترمینال، منوی زیر را مشاهده می کنید:

برنامه (aptitude)
یکی دیگر از برنامه های متنی مدیریت پکیج ها، aptitude می باشد. با ارسال پارامترهایی به این برنامه می توانید مدیریت خوبی بر روی پکیج ها داشته باشید.

Update Package Lists
Install Software
Upgrade Software
Search for Packages
Clean Up the Database
Obtain Help

برنامه (Synaptic)
این برنامه هم مثل دو برنامه دیگر بوده با این تفاوت که بصورت ویژوال طراحی شده و کار کردن با آن بسیار ساده می باشد.

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس