شما این‌جا هستید
مدیریت نرم افزار – قسمت دوم سطح یکم 

مدیریت نرم افزار – قسمت دوم

دوره آموزشی LPIC-1، جلسه بیست و ششم

برنامه های یک کامپیوتر را مانند خانه ای که از تکه های چوب ساخته شده و هر تکه چوب را مانند یک برنامه در نظر بگیرید، هر برنامه ممکن است برای اجرا به برنامه های دیگر نیاز داشته باشد و آن برنامه های دیگر نیز به تعداد دیگری برای اجرا شدن نیاز داشته باشند.حالا کل برنامه ها را با هم در نظر بگیرید که در حال اجرا بر روی یک سکو بنام هسته سیستم عامل هستند، در این حالت بصورت تئوری امکان جابجا کردن یک برنامه با برنامه ای مشابه وجود دارد هرچند که این کار اغلب اوقات با مشکلاتی روبرو می شود و در بدترین حالت ممکن است با حذف یک برنامه کل خانه خراب شود. ابزارهای مدیریت بسته های نرم افزاری لینوکس به ما کمک می کند تا قطعه های چوبی این خانه را تغییر بدهیم،از نو بسازیم، جستجو کنیم و …

پکیج چیست؟
پکیج ها معمولاً یک فایل واحد هستند که خیلی شبیه فایل های zip,rar,tar آرشیوی از فایل های دیگر هستند. پس از نصب یک پکیج ممکن است هزاران فایل در کامپیوتر شما قرار بگیرد که همگی آنها توسط سیستم مدیریت بسته های نرم افزاری قابل شناسایی هستند.

پایگاه داده فایل های نصب شده:
سیستم مدیریت بسته ها، یک پایگاه داده در مورد فایل های نصب شده ایجاد کرده و تمام اطلاعات پکیج ها را درون آن ذخیره می کند.

وابستگی ها:
یکی از مهمترین اطلاعاتی که توسط سیستم مدیریت بسته ها تولید می شود، در خصوص وابستگی بسته ها به یکدیگر هست. بطور مثال زمانی که شما می خواهید برنامه Superprog را نصب کنید در حالی که Ultralib بر روی سیستم شما نصب نیست، سیستم مدیریت بسته ها اجازه این کار را به شما نمی دهد به همین صورت هم، زمانی که شما بخواهید Ultralib را حذف کنید اگر Superprog  بر روی سیستم شما نصب باشد، اجازه این کار به شما داده نخواهد شد.

انباره:
مخازن نرم افزاری هستند که در شبکه اینترنت قرار داده شده اند و بصورت یک آرشیو از تمام برنامه های مورد نیاز نگهداری می شوند که با معرفی آنها به سیستم به راحتی می توان از نرم افزارهای درون آن استفاده کرد. این انباره ها در کشور ما هم موجود هستند، لینک تعدادی از آنها را جهت بررسی برایتان قرار میدهم.

debian.hostiran.ir
debian.parspack.com
ubuntu.parspack.com/Ubuntu/
mirror.faraso.org/Ubuntu/

مالک این آخری هم jadi هست.

fastmirror.ir/ubuntu/

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس