شما این‌جا هستید
مدیریت نرم افزار – قسمت اول سطح یکم 

مدیریت نرم افزار – قسمت اول

دوره آموزشی LPIC-1، جلسه بیست و پنجم

یکی از نیازهای هر کاربر در زمان کار با یک سیستم عامل، مدیریت نرم افزارهای آن سیستم عامل است. افرادی که با سیستم عامل ویندوز کار کرده اند به خوبی می دانند که وقتی به برنامه ای نیاز دارند باید ابتدا بسته نرم افزاری آن را تهیه کنند و سپس با اجرای آن و طی کردن مراحل ویزارد نصب که همگی بصورت گرافیکی و ویژوال است، آن نرم افزار را نصب کرده و استفاده کنند. همچنین این امر را نیز به خوبی می دانند که برای حذف نرم افزار باید به کنترل پنل رفته و در قسمت مربوطه نرم افزار مورد نظر را Uninstall کنند که این پروسه هم کاملاً ویژوال است. کل پروسه نصب و حذف نرم افزار در سیستم عامل ویندوز برای یک کاربر در همین حد خلاصه می شود اما برای یک کاربر لینوکس کار به این سادگی پیش نخواهد رفت، او باید ابتدا شناخت کلی نسبت به موضوع مدیریت نرم افزار در سیستم عامل های گنو/لینوکس و مفاهیمی از قبیل پکیج، وابستگی، انباره و مکانیزم کار انباره ها در سطح اینترنت داشته باشد تا بتواند کار خود را بصورت غیر ویژوال و در ترمینال لینوکس پیش ببرد. البته ناگفته نماند در توزیع هایی که برای دسکتاپ طراحی شده اند امکان نصب و حذف بسته ها بصورت ویژوال ایجاد شده است.

دو سیستم اصلی مدیریت نرم افزار که در کتاب هم به آن اشاره شده RPM Package Manager و Debian Package Management است. شرکت Redhat و Debian اولین شرکت هایی بودند که توزیعی از سیستم عامل گنو/لینوکس ایجاد کردند و سیستم مدیریت بسته های نرم افزاری خود را طراحی و بر روی توزیع خود ارایه دادند.

از آنجایی که اغلب توزیع های لینوکسی بر پایه یکی از این دو نوع توزیع هستند از سیستم مدیریت بسته های نرم افزاری مشابه استفاده می کنند. بطور مثال توزیع های fedora, Centos, Oralinux نمونه هایی از توزیع هایی هستند که بر پایه ردهت ایجاد شده اند و از سیستم مدیریت نرم افزار ردهتی استفاده می کنند.

پست‌های مرتبط

یک نظر بگذارید

قالب وردپرس